מה עושים בפורים? - בית חב"ד טבריה

מה עושים בפורים?

מנהל כללי

בחג הפורים אנו מקיימים ארבע מצוות, המתחילות באות מ"ם: מקרא מגילה, מתנות לאביונים, משלוח מנות ומשתה ושמחה. יחדיו מרכיבות מצוות אלו פסיפס מרהיב של חג שמח ואיכותי, הכולל את הקהילה כולה: הילדים והמבוגרים, הנזקקים והזקנים...

1) האזינו לקריאת המגילה

ב"מגילת אסתר" מתואר בהרחבה סיפור הנס שהביא לחג הפורים. המגילה נקראת על שם אסתר המלכה, שזכתה להיות שליחה נאמנה עבור עם ישראל בעת צרתו.

את קריאת המגילה שומעים פעמיים במשך חג הפורים, בליל הפורים ושוב ביומו. יש לשמוע את המגילה כשהיא נקראת מתוך מגילת קלף, וחשוב להאזין לכל מילה.

כאשר קורא המגילה יכריז את שמו של המן, כל המאזינים ימחו את זכרו של המן הרשע ברעשנים וברקיעות רגל. תוכלו לספר לילדיכם, שפורים הוא החג היחיד בו מצווה להרעיש בבית הכנסת!

2) תנו מתנות לאביונים

למרות שבמשך השנה כולה מוטל עלינו לזכור את הנזקקים ולהעניק להם מכספנו, בפורים קיימת מצווה מיוחדת לתת כסף לאביונים.

במהלך חג הפורים יש לתת צדקה לפחות לשני עניים. מוטב לתת את הכסף ישירות לעניים; במידה ואין עניים במקום מגורכם, יש לשים שתי מטבעות בקופת צדקה.

כמו כל מצוות הפורים, כדאי לעודד את הילדים להשתתף במצווה חשובה זו.

3) שלחו מנות לחבריכם

בחג הפורים אנו מדגישים את האחדות היהודית, על-ידי משלוח 'מנות' – מאכלי מזון, איש לחברו ואישה לחברתה.

את המצווה יש לקיים במהלך היום, על-ידי משלוח שני סוגי מאכלים מוכנים לאכילה (למשל: עוגות, פירות, משקאות). מומלץ למנות שליח כדי להביא את משלוח המנות ליעדו. הילדים ישמחו להיות שליחים כאלו!

כדאי לתת את הדעת על הזקנים, הבודדים ואלו הנמצאים במרכזים רפואיים. עבורם, משלוחי המנות שלכם יהיו קרן אור בחייהם.

4) שתו ושמחו!

את חג הפורים יש לציין על-ידי סעודת פורים חגיגית, בה מתקבצים המשפחה והידידים כדי לחגוג ולשמוח יחד. מצוה לשתות יין ומשקאות משכרים בסעודה זו.

פורים משולש

כאמור, בירושלים, בשושן הבירה ובערים מוקפות חומה מציינים את יום ט"ו באדר כחג פורים לכל דבר ("שושן פורים"). בשנים בהם ט"ו באדר חל בשבת (כפי שאירע בשנת 2008), ולא ניתן לקיים כמה ממצוות החג במשך השבת עצמה, פורסים את המצוות על פני שלושה ימים:

ביום שישי, י"ד באדר, קוראים את המגילה ונותנים מתנות לאביונים; בשבת מוסיפים את תפילת "ועל הניסים" במהלך התפילה ובברכת המזון; וביום ראשון שולחים מנות איש לרעהו ואישה לרעותה, ועורכים את הסעודה החגיגית.

המקומות החוגגים את י"ד כחג הפורים, מציינים את ט"ו כיום חגיגי, בהשמטת קטעי ה'תחנון' בתפילות.

"אם אעלה את ירושלים על ראש שמחתי": יהודים בכל הדורות התחייבו לשמור על הזיקה לירושלים, ולפיכך מתאים כי גם ביום ראשון, "פורים משולש", יפגינו היהודים סולדיריות עם ירושלים ויוסיפו בשמחה, אהבת ישראל, משלוח מנות ומתנות לאביונים (הרבי מליובאוויטש).

שני, 30 November -0001

Leave a comment

You are commenting as guest.

ארכיון כתבות

'אהל הרבי'

'אהל הרבי'

לאורך השנים, קיבל הרבי מאות מכתבים אישיים מידי יום, מכל סוגי האנשים. מנהיגים וסופרים, אנשי רוח ואנשי מעשה וכלל ישראל התכתבו עם הרבי והפנו אליו את רעיונותיהם ולבטיהם וביקשו את עצתו וברכתו. גם כיום, רבבות המכתבים מוסיפים להגיע. גם מי שאינו יכול להגיע אל האהל, משגר את מכתבו (באמצעות הדואר, הפקס, או הדואר האלקטרוני) על מנת שיונח באהל. המכתבים מגיעים למזכירות המקום, ומועברים כל כמה שעות לאהל הרבי, מבלי שאיש יידע את תוכנם.

שלוחי חב"ד בטבריה

שלוחי חב"ד בטבריה

הכירו אותם! שלוחי חב"ד בעיר טבריה

ילדיו של הרבי

ספר תורה לזכות תושבי טבריה

ספר תורה לזכות תושבי טבריה

ספר תורה מיוחד לתושבי טבריה, ולקבלת משיח צדקנו!

שישים יום של פורים

שישים יום של פורים

השנה יש לנו שני חגי פורים: אחד 'גדול' ואחד 'קטן'

מה עושים בפורים?

סיכום פרשת צו: החלק הראשון של חנוכת המשכן

סיכום פרשת צו: החלק הראשון של חנוכת המשכן

זה מה שקורה בפרשת השבוע: ציווים לאהרון ולבניו על הקורבנות השונים, והחלק הראשון של חנוכת המשכן לעיני כל ישראל

קריאת מגילה נון סטופ!

קריאת מגילה נון סטופ!

הצטרפו אלינו לקריאת מגילה לאורך כל חג הפורים בכל רחבי העיר. וגם.. חוגגים עם החברים או המשפחה? יש לנו הפתעה בשבילכם, כנסו!

בית חב"ד טבריה • רש"י 7 • טבריה • ישראל • 04-6721-080 • © כל הזכויות שמורות.